Zanim zaczniemy omawiać konkretne żywice, należy zadać pytanie co to oznacza, że żywica jest „wysokiej jakości”. Ważne, żeby uświadomić sobie, że przy aktualnym  poziomie technologii praktycznie każdy produkt z kategorii nienasyconych żywic poliestrowych jest dedykowany do konkretnego zastosowania. Oznacza to, że nie możemy wrzucić wszystkich znajdujących się na rynku żywic do jednego worka i wyjąć jednej najlepszej. Żywice, ze względu na  swoje zastosowanie, różnią się między sobą bardzo mocno. Zresztą tezę tę na pewno potwierdzą wszyscy, którzy z jakiegoś powodu próbowali wykonać laminat na żywicy odlewniczej lub odlew na żywicy konstrukcyjnej. W pierwszym wypadku praktycznie całość żywicy przeciekła przez włókno i spłynęła, o ile w ogóle operator zdążył nałożyć żywicę, ponieważ inicjacja nastąpiła w mniej niż 5 minut. W drugim wypadku odlew się nie dotwardzał przez wiele godzin, a gdy już się dotwardził, to okazał się zapowietrzony, a stosunek napełniacza do żywicy był co najmniej nieekonomiczny.

 

Mamy nadzieję, że powyższy przykład pokazał, że nie ma „najlepszej żywicy”. Współcześnie o jakości żywicy decydują przede wszystkim dodatki w niej zawarte. Dlatego ważne jest dobieranie żywicy pod kątem jej zastosowania. Ze względu na duży zakres tematu tym razem omówimy tylko żywice konstrukcyjne. Praktycznie wszystkie zawierają dodatek tiksotropujący, który powoduje, że żywica ma niską lepkość w czasie pracy z nią. Po zaprzestaniu pracy jej lepkość samoczynnie rośnie, co zapobiega jej spływaniu z pionowych powierzchni. Innym dodatkiem stosowanym powszechnie jest korektor parafinowy, który odcina dostęp powietrza do żywicy na powierzchni laminatu. Dzięki temu następuje całkowite utwardzenie żywicy. Poza tymi „standardowymi” dodatkami firma Ashland dbając o jakość swoich produktów stosuje również wiele innych modyfikatorów  poprawiających właściwości przetwórcze elementu. Właśnie głównie ze względu na stosowane dodatki wprowadzono bardzo czytelny podział wśród żywic marki Aropol.

 

Aropol M 105 T

Klasyczna żywica konstrukcyjna syntezowana na bazie kwasu ortoftalowego. Dużą popularność wśród użytkowników zdobyła dzięki wyraźnie zmniejszonej emisji styrenu.  Wszystkie żywice produkowane przez firmę Ashland oznaczone symbolem M cechuje wyraźnie mniej intensywny zapach. Wynika to z szeregu uszlachetniaczy, które blokują parowanie styrenu w trakcie pracy z nieutwardzoną żywicą. Dodatkowo żywica ta posiada kilka plastyfikatorów, dzięki którym nie jest tak krucha, jak większość dostępnych w rynku poliestrów na bazie ortoftalu. Żywica ta najczęściej znajduje zastosowanie przy produkcji jednostek pływających, od małych łodzi wiosłowych po kilkunastometrowe jachty.

    

 

Aropol M 604 T

Kolejną żywicą z serii M jest M 604. Produkt dedykowany do przemysłu samochodowego. W procesie jej syntezy jest wykorzystywany DCPD, co pozwala na uzyskanie unikalnych właściwości. Żywica ta jest dużo bardziej elastyczna niż inne produkty poliestrowe. Dodatkowo bardzo dobrze przesącza matę szklaną  i wykazuje lepszą niż inne poliestry adhezję do powierzchni metalowych lub z innych tworzyw sztucznych. Zastosowanie DCPD w żywicy pozwoliło zmniejszyć zawartość styrenu, co przekłada się na mniej intensywny zapach żywicy. Mniejsza zawartość styrenu pozwala również na zredukowanie skurczu polimeryzacyjnego. Wielu producentów elementów  z branży automotive ceni sobie ten specjalistyczny produkt.

 

Aropol G 102 T

Żywica generalnego użytku, stworzona z myślą o klientach wykorzystujących poza klasycznym laminowaniem również dodatki napełniaczy mineralnych. Doskonale sprawdza się w natrysku sznurka rownigowego z żywicą.
W żywicach serii G celowo zmniejszono zawartość parafiny oraz środków tiksotropujących. Dzięki takiemu zabiegowi istnieje możliwość wykorzystywania tej żywicy jako odlewniczej. Właśnie ze względu na szerokie spektrum możliwości tej żywicy jest ona powszechnie stosowana przez wielu użytkowników, niezależnie od profilu produkcji.

 

  

 

Aropol K 530 T

Żywice oznaczane literą K są żywicami odpornymi na działanie wody. Aropol K 530 jest żywicą zawierającą ester izoftalowy, dzięki czemu cechuje ją nie tylko większa chemoodporność, ale też  wyższa temperatura ugięcia (HDT) niż dla innych popularnych żywic konstrukcyjnych. Właśnie te cechy sprawiły, że jest idealna do produkcji zbiorników, rur, czy cystern.

    

 

 

Wszystkie z wymienionych żywic są przyspieszone, a ich czas żelowania jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jest on uwzględniony w nazwach jako litery A , B i C (np. M 105 TA, M 105 TB). Poza tymi rozróżniającymi dodatkami praktycznie we wszystkich żywicach marki Aropol stosuje się modyfikatory takie jak środki odpowietrzające, czy środki poprawiające zwilżalność włókna szklanego. Dzięki wieloletniemu dbaniu o jakość swoich produktów firma Ashland zyskała ugruntowaną pozycję lidera rynku poliestrowego. Jeśli komuś zależy na wysokiej jakości laminatów, to z pewnością powinien zapoznać się z ofertą produktową tej firmy.