Sama technologia laminowania jest znana od bardzo dawna. Laminat to tworzywo powstające z połączenia co najmniej dwóch składników różniących się między sobą właściwościami. Powstały kompozyt posiada właściwości obu materiałów. Laminat składa się z matrycy (zbrojenia) oraz lepiszcza (żywicy).

Wraz z upływem czasu i rozwojem technologii pojawiały się coraz to nowsze rozwiązania  w zakresie surowców przeznaczonych do produkcji laminatów. I tak znany wszystkim laminat składający się z maty i żywicy został wyparty przez materiały dużo nowocześniejsze, zapewniające dodatkowe korzyści. Materiały takie oraz korzyści płynące z ich zastosowania przybliżymy Państwu poniżej.

 

TKANINA SZKLANA

Popularny materiał konstrukcyjny znany równie powszechnie jak mata szklana. Uzyskiwana jest przez przeplatanie rowingu szklanego. Dzięki ciasnemu przeplataniu włókien materiał ten,  nie wymaga do przesycenia tak dużej ilości żywicy co mata. Kompozyt zbudowany z maty szklanej i żywicy zawiera 30% zbrojenia i 70% lepiszcza, natomiast w przypadku zastosowania tkaniny stosunek ten wynosi 50:50. Tkanina szklana charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością w kierunku przebiegu włókien. Dostępne w różnych gramaturach oraz splotach.

 

    

 

MATOTKANINA E-LT BIAXIAL

Materiał, który łączy w sobie zalety maty i tkaniny szklanej. Jest połączeniem dwóch warstw rowingu ciągłego ułożonych na sobie i przeszytych nicią oraz warstwy maty szklanej. Dzięki takiemu rozwiązaniu aplikując jedną warstwę tego materiału szybko uzyskujemy grubą i wytrzymałą warstwę laminatu. W materiale rowing ciągły występuje w postaci prostych wiązek włókien, a nie jak w przypadku tkaniny przeplatanych. Zapewnia to jeszcze większą sztywność w gotowym elemencie oraz łatwość układania materiału na nierównych powierzchniach. Każdy, kto choć raz pracował z tkaniną wie, jak ciężko ułożyć ten materiał na wyobleniach i wklęsłych powierzchniach.
W przypadku zastosowania matotkaniny E-LT taki problem nie istnieje.
 

  

 

COREMAT XI/XM

Włóknina, która może zastępować maty szklane w laminatach wytwarzanych ręcznie lub metodą natryskową. Podnosi wytrzymałość produktu oraz zmniejsza zużycie żywicy ze względu na obecność mikrosfer szklanych wypełniających materiał.  Elementy otrzymane przy użyciu materiałów Coremat są lżejsze niż przy zastosowaniu technologii tradycyjnej – Coremat Xi chłonie 0,6 kg żywicy na 1 m2 i 1 mm grubości, natomiast wartość ta dla Coremat Xm to 0,5 kg/m2/mm. Dla porównania – żeby uzyskać  1 mm grubości przy zastosowaniu tradycyjnej maty należy użyć  jedną warstwę maty szklanej o gramaturze 450 g/m2 i 1,05 kg żywicy. Przy zastosowaniu materiałów Coremat oszczędność żywicy jest dwukrotna. Coremat Xi jest produktem standardowym, w którym zastosowano wskaźnik przesączenia, natomiast Coremat Xm ma strukturę plastra miodu i jest produktem bardziej specjalistycznym. Materiały Coremat występują w różnych wariantach grubości. Tym samym zapewniają oszczędność nie tylko w zużyciu żywicy, ale również w czasie pracy. Uzyskujemy daną grubość przy aplikacji jednej warstwy włókniny, a nie kilku warstw maty szklanej. Dodatkową zaletą jest fakt, iż przy wkręcaniu wkrętów zachowują się podobnie do drewna.

                                 Coremat Xi                                                         Coremat Xm

  

 

MATY Z RDZENIEM PP

Maty z rdzeniem to dosyć nowe rozwiązanie w przemyśle laminatów. Produkt składa się z dwóch mat szklanych przedzielonych rdzeniem z polipropylenu. Dzięki takiemu rozwiązaniu materiał zapewnia większą grubość. Produkty tego typu są bardzo szeroko stosowane w technologiach infuzyjnych i RTM. Rdzeń PP stanowi ścieżkę dla żywicy, która płynąc między matami przesącza je idealnie bez zapowietrzenia. Produkt dostępny na zamówienie w różnych gramaturach i wersjach.
 

      

 

WELON SZKLANY

Welon szklany to tak naprawdę mata szklana o gramaturze 30 g/m2 wyprodukowana z bardzo cienkich włókien szklanych. Główne miejsca zastosowania welonu szklanego to: warstwa barierowa przy budowaniu form i elementów, ostatnia warstwa przy zabezpieczeniach chemoodpornych powierzchni stalowych i betonowych. W formach i elementach welon zapobiega powstawaniu tzw. „printów”, czyli odciśnięć włókien z grubszych gramaturowo mat na żelkocie podczas użytkowania. Przy zabezpieczeniach chemoodpornych welon ma za zadanie maksymalnie doszczelnić i wyrównać powierzchnię laminatu właściwego. Dodatkowo większość welonów szklanych, które można nabyć w firmie Connector wykonanych jest z chemoodpornego szkła typu C. Dzięki temu doszczelniająca warstwa stanowi jednocześnie barierę dla związków chemicznych.