Innowacyjne technologie coraz mocniej wkraczają w produkcję i przetwórstwo laminatów.
Amerykański koncern TR wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom Klientów, cały czas rozwija linię nowoczesnych środków polerskich i wykańczających, które znacznie poprawiają jakość laminatu czy odlewu.
Artykuł poświęcamy TR-502 i TR-510.
 

    

 

TR-502

   Emulsja polersko-czyszcząca na bazie emulsji wodnej, stosowana przede wszystkim do konserwacji form. Typowym problemem występującym na formach, są nagary, powstające na skutek reakcji styrenu (z żywicy) z woskiem w obecności podwyższonej temperatury. Usuwanie nagarów przy użyciu środków polerskich lub rozpuszczalników, niesie z sobą negatywne efekty. W przypadku ścierania nagarów środkami polerskimi należy pamiętać, że wiąże się to ze zmniejszeniem grubości warstwy żelkotu, a to może prowadzić do uszkodzeń formy i w konsekwencji do znaczącej utraty jakości wyrobów.
   W drugim wypadku przy stosowaniu rozpuszczalników również mogą wystąpić różne problemy w zależności od stosowanego rozpuszczalnika. Np. niektórzy stosują styren w myśl zasady: „nie może zaszkodzić, bo i tak jest w żelkocie”. Jest to kolejny przykład błędnych założeń. Monomer styrenu działający na utwardzony żelkot na formie wnika głęboko w mikropory. W ich wnętrzu może zacząć wchodzić w reakcję ze styrenem usieciowanym w żelkocie. To z kolei prowadzi do stopniowego zmniejszania twardości formy lub do matowienia żelkotu. Dodatkowo styren zamknięty w mikroporach kolejną warstwą wosku będzie potęgował pojawianie się nagarów, które miał usunąć. Innymi często stosowanymi rozpuszczalnikami są aceton, toluen czy ksylen. Wszystkie z tych związków są szkodliwe na drogi oddechowe i to nie tylko w czasie długiego narażenia, ale np. toluen jest szkodliwy także w przypadku krótkiego ale powtarzalnego narażenia.
   TR-502 nałożona na formę rozpuszcza nagary, a szereg dodatków w niej zawartych jest wchłanianych przez żelkot, żeby dodatkowo wzmocnić jego powierzchnię. Nie zawiera lotnych rozpuszczalników, w związku z czym daje większy komfort i bezpieczeństwo pracy. Wdrożenie TR- 502 jako stałego elementu w procesie użytkowania i regenerowania form pozwala na wydłużenie czasu przydatności danej formy w produkcji.
A powszechnie wiadomym jest, że to forma jest najważniejsza w produkcji laminatów.


 

TR-510

   Emulsja na bazie wody o wyjątkowych własnościach nabłyszczających. Pozwalająca  wydobyć głębię koloru, będąca idealnym środkiem do wykończenia powierzchni żelkotowych. Środek ten posiada w swoim składzie aktywny chroniony patentem  polimer, który po zakończonym procesie polerowania tworzy niewidoczną dla oka barier, wywołującą „efekt lotosu”, a więc nadanie powierzchni właściwości samoczyszczących na skutek zmiany kąta zwilżania powierzchni. Nie zagłębiając się w szczegóły chemiczne procesu chodzi po prostu o to, żeby krople wody (czy innych zabrudzeń) przylegały do produktu jak najmniejszą powierzchnią. Różnicę widać na załączonym zdjęciu.

  

   Na tej samej zasadzie działają powłoki patelni chroniące przed przywieraniem. Środek ten sprawdza się nie tylko na żelkotach ale również na powierzchniach metalowych. Dodatkową zaletą powstałej bariery polimerowej jest to, że jest ona w pewnym zakresie odporna na działanie czynników chemicznych i stanowi zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. W związku z tym produkt ten wydłuża czas w jakim ekspozycja na słońcu elementów z laminatu nie wpływa na przebarwienia.
   TR-510 stosowany jest również przez wielu producentów basenów, jako dodatek wspomagający ochronę produktu przed osmozą. Można go z powodzeniem stosować również na metal, do którego aktywny polimer również bardzo skutecznie przylega. Środka tego nie należy stosować na formy, gdyż znacząco utrudni nałożenie rozdzielacza.