Najczęściej zadawane pytania (P) i odpowiedzi (O) na nie, dotyczące przetwórstwa poliestrów, które zostały skierowane do naszego Serwisu Technicznego:

 

P:Ile dodaje się inicjatora do żelkotu, ile do warstwy barierowej a ile do żywicy poliestrowej?

O:Inicjator nadtlenkowy dozuje się w przedziale od 1% do 2%, Parametry zawsze powinny być dobierane indywidualnie pod kątem warunków występujących w przetwórstwie. Poniżej 0,8% reakcja może się nie zainicjować, powyżej 2,5% powstały pik temperaturowy może prowadzić do przebarwień i pęknięć laminatu.

 

P:Jakie jest zużycie żelkotu na metr kwadratowy

O:Prawidłowe zużycie żelkotu to około 1kg na metr kwadratowy. Niektóre żelkoty ze względu na podniesione parametry wytrzymałości (np. żelkot formierski) mogą wykazywać większe zużycie, dlatego należy kierować się przede wszystkim grubością warstwy żelkotu.

 

P:Jaka jest prawidłowa grubość warstwy żelkotowej?

O:Prawidłowa grubość żelkotu to około 0,5mm dla malowania tylko jednej warstwy oraz 0,7mm dla sumy dwóch warstw. Jednak zawsze zalecane jest malowanie dwukrotne, ponieważ poprawia krycie i pozwala na lepsze odpowietrzenie żelkotu.

 

P:Chciałbym naprawić łódkę, chce to zrobić z użyciem maty szklanej, jakiej powinienem użyć żywicy?

O:Do laminowania drobnych elementów najczęściej stosuje się żywicę poliestrową np. Aropol M105 TB, lub inną żywicę konstrukcyjną.

 

P:Czy mogę od razu wlać 1kg inicjatora do 50kg opakowania żywicy?

O:W żadnym wypadku. Utwardzanie żywicy jest reakcją chemiczną biegnącą z wydzieleniem ciepła. Wyższa temperatura przyspiesza reakcję. W masie 50kg wytworzona temperatura może doprowadzić do zapłonu, a na pewno nie pozwoli na prawidłowe wykorzystanie żywicy.

 

P:Czy mogę pomalować żelkotem powierzchnię laminatu?

O:Tak, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Żelkot nie zawiera parafiny, jego powierzchnia będzie się kleić ze względu na kontakt z powietrzem. Można do żelkotu dodać korektor parafinowy lub po prostu zamiast żelkotu zastosować topkot, który jest dedykowany do pokrywania gotowego laminatu.

 

P:Mam do wykonania laminat o powierzchni 1 metra kwadratowego. Zastosuję do niego 4 maty szklane gramaturze 450g/m2 ile muszę kupić żywicy poliestrowej?

O:Znając masę zbrojenia należy przyjąć że na każdy kilogram zbrojenia szklanego zazwyczaj przypadają 2,5kg żywicy konstrukcyjnej. Czyli w tym wypadku potrzeba około 2,5x4x0,45=4,5kg żywicy

 

P:Dwa lata temu kupiłem u Państwa żywicę, czy nadaje się jeszcze do użytku?

O:Jeśli była to żywica poliestrowa to z pewnością nie, ponieważ styren który się w niej znajduje prawdopodobnie w sporej części uległ rozkładowi . Jeśli to żywica epoksydowa, to prawdopodobnie nadal nadaje się do użytku ponieważ nie zawiera związków które samoczynnie się rozkładają. Tak czy inaczej polecam sprawdzić datę przydatności na etykiecie.

 

P:Jak zbudować formę?

O:Polecam artykuł http://www.connector.pl/pl/artykuly/system_budowy_formy.html

 

P:Czy mogę zbudować model ze styropianu?

O:Nie. Chyba, że zostanie pokryty szpachlą epoksydową. Nienasycone żywice poliestrowe rozpuszczają styropian

 

P:Czym najlepiej pokryć model, tak żeby uzyskać połysk na formie?

O:Najlepiej lakierem poliestrowym. Więcej informacji na stronie: http://www.connector.pl/pl/artykuly/przygotowanie_modelu.html

 

P:Chciałbym zabezpieczyć zbiornik na chemikalia laminatem chemoodpornym, jakiej mam użyć żywicy?

O:Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż różne żywice są odporne na różne chemikalia. Najlepiej skierować zapytanie mailowe do naszego Serwisu Technicznego z uwzględnieniem takich parametrów jak: rodzaj, stężenia oraz temperatura składowanych chemikaliów.

 

P:Jak pozbyć się nagarów woskowych?

O:Do usuwania nagarów najlepiej sprawdza się TR 502. (Więcej informacji: http://www.connector.pl/pl/artykuly/srodki_pomocnicze_serii_tr1.html )  Jeśli natomiast zrezygnuje się z wosków na rzecz środków półtrwałych to nagary nie będą się już pojawiać.

 

P:Jak poprawić jakość powierzchni żelkotowej?

O:Środek TR 510 zapewnia duży połysk żelkotów, wydobywa głębię koloru, oraz nadaje powierzchni właściwości ułatwiające jej czyszczenie.  Preparat ten stosuje się jak mleczko nabłyszczające.

 

P:Czy muszę stosować maskę z filtropochłaniaczami w czasie pracy z żywicami poliestrowymi?

O:Wszystko zależy od wydajności stosowanego systemu wentylacyjnego. Jeśli zapewnia kilkukrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny to całkiem możliwe, że nawet nie czują Państwo nieprzyjemnego drażniącego zapachu charakterystycznego dla żywicy. Wtedy można zrezygnować z masek. Zawsze należy zapoznać się z Kartą Charakterystyki dla danego produktu.

 

P:Czy posiadają państwo w ofercie transparentną (przeźroczystą) żywicę.

O:Tak, jest u nas dostępna żywica Aropol FS 1973. Jest to przeźroczysta żywica poliestrowaa, bezbarwna stabilizowana akrylem. Nie przebarwia się pod wpływem światła.